Pole ma kunagi olnud suur raamatu lugeja, heal juhul olen läbi lugenud 5 raamatut. Viimasel ajal on hakanud ema suureks raamatute kokkuostjaks ja lugejaks. Niisiis oligi, et sain ühel päevalt temalt märkuse, et hakka lugema. Võtsin ette Paulo Coelho "Alkeemiku" ja lugesin selle ühe päevaga läbi. Fantastika.
Veetsin siis aega Perajärves, suvitasin, nagu ema ütles, võtsin päikset, lihvisin relakaga laudu ja värvisin. Hakkasin lugema järgmist raamatut - Veronika otsustab surra. Väga sorav tekst ja silmaringi laiendavad teadmised. Väljavõte raamatust:
""Seda nimetatakse QWERTY klahvistikuks, sest esimese rea tähed asetsevad just selles järjekorras. Ma imestasin, miks see nii on, ja leidsin vastuse: esimese kirjutusmasina leiutas Christopher Scholes 1873. aastal, eesmärgiga ilukirja parandada. Aga tekkis probleem: kiiresti trükkides jäid klahvid üksteise külge kinni ja masin ei töötanud enam. Siis disainis ta QWERTY klahvistiku, klahvistiku, mis sunnib masinakirjutajaid aeglasemalt trükkima"
"Ei usu."
"Aga see on tõsi. Ja juhtus nii, et Remington - kes oli sel ajal õmblusmasinate tootja - kasutas oma esimestel kirjutusmasinatel QWERTY klahvistikku. See tähendas, et üha rohkem firmasid hakkas sellist klahvistikku tootma, kuni see muutus ainsaks kehtivaks mudeliks. Kordan: kirjutusmasinate ja arvutite klahvistik on tehtud nii, et inimesed saaksid trükkida aeglasemalt, aga mitte kiiremini, kas mõistete? Katsuge tähtede asukohti muuta ja teie toodet ei osta keegi."
...
"Olete kunagi Firenzes käinud?"
"Ei."
"Peaksite minema, see pole kaugel ja sealt on pärit mu teine näide. Firenze katedraalis asub Paulo Uccello poolt 1443. aastal valmistatud imeilus kell. Selle kellaga on seotud üks kummaline lugu: ta näitab küll õiget aega - nagu kõik teised - , kuid osutid liiguvad vastupidises suunas sellega, millega meie oleme harjunud."
"Mis on sellel pistmist mu haigusega?"
"Üks hetk. Paulo Uccello ei tahtnud seda kella tehes mingil moel originaalne olla: sel ajal oli käibel nii selliseid kelli, nagu tema tegi, kui ka selliseid, mille osutid käisid meile harjumuspärases suunas. Mingil arusaamatul põhjusel, võib-olla sellepärast , et hertsogil oli kell, mille osutid käisid meie mõistes "õiges" suunas, saigi sellest suunast ainuvõimalik - ja Uccello kella hakati pidama meeltesegaduseks ja hullumeelsuseks."
Et siis võib seda tõlgendada nii, et ühiskond surub meile peale ühtse käitumismalli, ning need kes seda ei järgi on hullumeelsed. Aga keegi ei küsi endalt, miks see nii on? Käitun oma reeglite järgi ja olen hull valmis. Olen hull.
Paari päevaga ka see raamat läbi loetud, võtsin ette järgmise: Üksteist minutit, mille esimene peatükk aelgab sõnadega: "Elas kord prostituut, nimega Maria."
Jällegi oli selle lugemine ladus ja paari päevaga läbi.
Väljavõte raamatust:
""Brasiillastel on kummaline ebausk: esimest korda külas olles ei tohi lahkudes ise ust avada, sest siis ei tulda sinna majja enam iial tagasi.""
Natuke vaevalisem lugemine oli raamat "Istusin Piedra jõe ääres ja nutsin". Minu jaoks liiga melanhoolne, aga sellegipoolest tasub lugeda.
Väljavõte raamatust:
""Kes armastab, peab oskama ennast kaotada ja peab oskama ennast uuesti leida.""
""Aeg sündida ja aeg surra,
aeg istuda ja aeg istutatud kitkuda;
aeg tappa ja aeg terveks teha,
aeg maha kiskuda ja aeg üles ehitada;
aeg nutta ja aeg naerda,
aeg leinata ja aeg tantsida;
aeg kive pilduda ja aeg kive koguda,
aeg kaelustada ja aeg kaelustamisest hoiduda;
aeg otsida ja aeg kaotada,
aeg hoida ja aeg ära visata;
aeg rebida ja aeg õmmelda,
aeg vaikida ja aeg rääkida;
aeg armastada ja aeg vihata,
aeg sõjal ja aeg rahul.""
Raamat "Zahir" esitleb Coleho suurepärast kirjutamisoskust, avades lugejale ukse oma sisemaailma ning esitelb inimese olemust võimalusi tulvil maailmas.
Räägib Coelho endast, mis tähendab palju teksti ja juttu oma sisemaailmas toimuvast ja põhjustest ning tagajärgedest. Lisaks usulised ja kultuurilised seosed. Mitte eriti hea lugemisvara, aga huvitav teada midagi autori enda kohta.
Lugeda on veel Eestis ilmunutest:
"Viies mägi"
"Palverännak: Maagi päevik"
"Kurat ja preili Prym"
Filmi "Pianist" peaosatäitja Adrien Brody on öelnud: "Päris hea on minna kinno ja mitte lasta end lusikaga toita."
Arvan, et vahest on hea lugeda raamatuid, vahelduseks filmidele ja kujutleda loetud filmina ja lasta oma kujutlustel elada. Mind on igatahes nende raamatute lugemine pannud mõtlema ajade üle palju sügavamalt. Mis on juhus? Mis märgid on meie elus? Kuidas me ei näe oma nina ette? Millised on meeste ja naiste mõttemaailmad?
MÕNIKORD ÄRGE LASKE ENNAST LUSIKAGA TOITA!
MÕNIKORD LUGEGE MÄRKE!
MÕNIKORD ERINEGE ÜHISKONNA KÄITUMISMALLIST!
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
1 comment:
11 minutit coelho oma on minu lemmik! loe seda ka kindlasti!!!!!
Kris
Post a Comment